As the Sydney Swans look ahead to entry into next season's AFLW competition, the best talent in NSW will be on show in coming weeks as part of the AFL NSW/ACT Summer Series.

The series kicks off this Saturday and the Sydney Swans will have two teams in the competition, coming up against two teams from cross-town rivals, the GWS Giants.

'Swans Red' will consist of players from Northern NSW and 'Swans White' will be made up of players from Sydney and the Illawarra region.

Sydney Swans Executive General Manager AFLW Kate Mahony said the Women’s Summer Series is a terrific opportunity to discover athletes who could be future Swans.

“Following the appointment of Scott Gowans as our senior coach we are ready to commence building our list, so we’re really excited to watch the Summer Series and see these athletes put their best foot forward,” Mahony said.

“We want a competitive team, and one that includes plenty of local talent, so this series is an incredibly important addition to the AFLW program and one that will enable us to identify potential Sydney Swans recruits.”

Sydney Swans members and fans are encouraged to come check out the action at Tom Willis Oval, Sydney Olympic Park, with plenty of talented athletes in action, all looking to impress as the club starts its list build for the inaugural AFLW season.

Entry to the matches is free and guests are encouraged to follow Covid safe protocols (QR check in, social distancing and sanitising) and to also bring a chair or picnic blanket.

If you can't get to the match, you can watch all the action on the live stream. Details as follows:

 

Round One – Saturday February 12

Game One: 12.00pm (Giants Orange v Swans White)

Game Two: 2.00pm (Giants Charcoal v Swans Red)

 

Upcoming fixtures

Round 2 – Sunday February 20

Blacktown International Sports Park

Game One: 12.00pm (Giants Orange v Giants Charcoal)

Game Two: 2.00pm (Swans Red v Swans White)

 

Round 3 – Sunday March 6

Blacktown International Sports Park

Game One: 12.00pm (Giants Charcoal v Swans White)

Game Two: 2.00pm (Swans Red v Giants Orange)

 

Finals – Sunday March 13

Picken Oval

Game One: 12.00pm (3rd v 4th )

Game Two: 2.00pm (1st v 2nd )

 

Team Lists

Swans Red

Coach: Kate Handley

A/Coach: Nadine McBride

1

London

Ashcroft

31/05/2005

Newcastle City

3

Jayda

Kennedy

15/04/2004

The Entrance Bateau Bay

4

Beth

Martini

30/12/2004

Cardiff  (Emergency)

5

Danika

Spamer

07/02/2002

Cardiff

6

Taylah

Canobie

10/03/2003

Killarney Vale

7

Emily

Crookes

26/05/1993

Killarney Vale

8

April

Devine

30/04/2003

Coffs Harbour Breakers

9

Gabrielle

Mooney

13/11/1996

Inverell Saints

10

Marnie

Robinson

 

Newcastle City

11

Cassidy

Ronalds

10/02/2001

Coffs Harbour Breakers

12

Roisin

Ronan Yates

25/04/1999

Newcastle City

13

Eliza

Schramm

01/06/2004

Cardiff

15

Brooklyn

Perry

23/09/2002

Newcastle City

16

Asha

Turner Funk

29/04/2004

Newcastle City

24

Clare

Cummings

19/08/1995

Cardiff

25

Peggy

Enders

16/06/2004

Terrigal Avoca

26

Rebecca

Ives

06/12/1995

Wyong

27

Taylor

Joyce

25/11/1992

Newcastle City

28

Kyah

McBride

13/11/2000

Singleton

29

Alice

Mitchell

08/08/2001

Gunnedah Bulldogs

30

Lilli

Moody

04/11/2004

Sawtell Toormina Saints

31

Molly

Simpson

05/08/1996

Newcastle City

32

Hayley

Hawkins

01/09/2004

Cardiff

33

Willow

Smith

22/04/2003

Newcastle City

 

Swans White

Coach: Bronwyn Gulden

A/Coaches: Craig Tidemann and Kathryn Hull

1

Kyla

Tracey

08/08/2003

Southern Power

2

Hannah

Woolf

28/10/2004

Manly Wolves

3

Sarah

Hepinstall

15/04/2003

Southern Power

4

Aimee

Barnard

29/07/1992

Kiama Power

5

Ella

Morris

10/05/2002

Pennant Hills Demons

6

Olivia

Cameron

12/05/2003

Manly Bombers

7

Madeline

Convery

15/04/2003

Inner West Magpies

8

Lucy

Forrest

22/01/2004

Queenswood

9

Kahli

Gilchrist

22/02/2002

Manly Wolves

10

Senna

Gulden

10/04/2001

UNSW Bulldogs

11

Summer

Hall

05/09/2002

Pymble Ladies College

12

Ella

Heads

24/06/2003

Inner West Magpies

13

Maddy

Hendrie

17/07/2002

UNSW Bulldogs

14

Abbie

Lewis

03/11/2002

Macquarie University Warriors

15

Roxy

Beuzeville

17/04/2003

Pittwater Tigers

16

Sophie

Phillips

16/12/2001

Bomaderry AFC

17

Jemima

Wrigley

26/08/2000

Southern Power

18

Jayme

Saggers

13/04/2004

Pittwater Tigers

19

Alexandra

Davison

21/11/2003

UNSW Bulldogs

20

Freya

Taylor

13/09/2004

Inner West Magpies

21

Rani

Sossai

20/06/2002

Wollongong Lions

22

Emily

Eaves

18/04/2001

Southern Power

23

Gabriella

Stanwix

23/04/2003

UTS Bats

24

Paris

Tier

16/04/2003

UNSW Bulldogs

25

Ocean

Pounsett 

3/3/04

Forest Lions (Emergency)